Kaktusy pro všechny milovníky nenáročných rostlin. I o ně je však třeba pečovat!
Starat se o kaktusy není nijak náročně, ale jsou specifické, a proto je i starost o ně důležitá. Pokud totiž neznáte základní pravidla, která musíte při starosti o ně znát, těžko vám pokvetou do krásy. Porostou Vám zbytečně do výšky, nevyrostou květy, a dokonce mohou i uhnít, pokud to přeženete se zálivkou. Přečtěte si dnes v našem článku, jak o takové kaktusy pečovat, aby vám dělaly jenom radost.
Chodíte v obchodě kolem krásných kaktusů a toužíte po tom, abyste si vypěstovali sami doma také tak krásně rostoucí? Už jste nějaké kaktusy pěstovali ale nedařilo se Vám, a tak jste to s nimi vzdali? To je obrovská škoda. Kaktusy jsou totiž velmi nenáročné květiny, které potřebují jen trošičku zvláštní zacházení, než rostliny jiné.
Jsou však případy, kde rozhodně doporučujeme opustit touhu po pěstování kaktusů a to hlavně v případě, kdy máte tendenci neustále květiny zalévat velkým množstvím vody. Dále také, pokud je Váš domov spíše tmavší a je v něm větší chlad a také, pokud všechna vaše okna míří na sever.
Kaktusy totiž potřebují sluníčko, tedy přímé sluneční světlo po celý den. Dávejte je proto na jižní, východní či západní okna a co nejblíže ke sklu. V létě jistě využijte možnosti dát kaktusy na balkóny či terasy, kde si užijí sluníčka. Pozor však na deště!
Co všechno tedy potřebujete vědět o pěstování kaktusů?
Zalévání
Vždy je lepší kaktusy zalévat večer. Provlhčíme substrát, poté nám odteče voda do podmisky, kterou vylijeme a týden necháme kaktusy bez zalévání.
Substrát
Pro kaktusy je nejlepší minerální drť nebo ostrý písek v poměru 1:1.
Výživa
Všechny živiny získávají kaktusy ze substrátu. Hnojivovou zálivku používáme maximálně 3x za rok.
Přesazování
Nejlepším obdobím je jako nebo léto, kdy růst stagnuje. Kaktus vytáhneme, dáme pryč starý substrát a kořeny necháme pár dní zaschnout. Poté rostlinu zasadíme do nádoby, která je o něco větší než ta původní. Poprvé zaléváme až za 14 dní od přesazování.
Zima
Zimovat začínáme kolem října, kdy jsou přirozenější poklesy teplot. Zimujeme je při 8-12 stupních, a to bez zálivky. Můžete je mít jak na světle, tak i tmě.
Jaro
Zhruba v březnu přeneseme kaktusy do tepla, kde je postavíme na jižní, západní či východní okno a necháme je pomalu probouzet. Jakmile uvidíme, že se objevily nové trny a zelený vrchol, zalijeme teplou vodou (cca 50 stupňů).
Léto
Během největšího horka v létě kaktusy přestávají růst. Nepřijímají zálivku a stagnují. Je tedy důležité zalévat opatrně. Jestliže je přelijeme, kořeny začnou uhnívat.