Advent se blíží a nás tak pomalu čeká vánoční mánie. Jakmile uklidíme každý kout, vyluxujeme tam, kde jsme delší dobu neluxovali a urovnáme šuplíky a komínky s prádlem, můžeme se s radostí pouštět do příjemnější práce a tou je vánoční výzdoba. Až díky té se ponoříme do opravdové vánoční atmosféry.
Napadlo Vás někdy, proč vlastně tohle všechno děláme? Proč musíme mít všude světélka, vánoční stromeček, betlém, svíčky? Děláme to proto, že jsme si na to nějakým způsobem navykli a tak pokračujeme v tom, v čem jsme vyrostli?
Jakou historii však tyto vánoční tradice ve skutečnosti skrývají?
Zajímá Vás to? Tak to jste zde správně. Uvařte si teplý čaj nebo horkou čokoládu, zapalte svíčku, uvelebte se do pohodlné pozice s dekou a teplými ponožkami a začtěte se do těchto řádků. My Vás dnes s radostí prozradíme, odkud se tyto tradice vzaly.
Vánoční stromeček
Tato tradice pochází pravděpodobně z 18.století od našich sousedů z Německa. Někteří ovšem tvrdí, že tuto tradici zkopírovali němečtí obchodníci již v 14.století. Kde je pravda Vám jistě říci nemůžeme, ale zato jistě víme, že zdobení stromečků vzešel u germánských kmenů, které tímto způsobem uctívaly svého boha.
Velmi zajímavé je, že ze začátku se vánoční stromeček věšel špičkou dolů ze stropu a tak nebyl moc zdobený. Až později přišly ozdoby z papíru, sušeného ovoce a jiných cukrovinek.
Do Česka se tento zvyk dostal díky Jana Karla Lieblicha, který byl ředitelem pražského divadla a majitelem zámečku v Libni, kde jej sám poprvé představil. Postupem času se tato tradice začala udržovat v bohatých městských rodinách a dnes není téměř žádná, která by doma alespoň malý vánoční stromeček během svátků neměla.
Vánoční betlém
Vánoce jsou křesťanským svátkem. Pokud chceme zjistit více informací o původu vánočního betlému, musíme se vrátit trošku dál v čase. Asi každý z Vás si spojí vánoční betlém s narozením malého miminka. Božího miminka. Betlém, kde se narodil Ježíš Kristus.
Ano, bylo to právě v judském městečku Betlém, a to na počátku našeho letopočtu.
Až v 16. století se v kostelech začaly objevovat opravdové jesličky. Veřejné betlémy však byly na konci 18.století císařem Josefem II. v církevních stavbách zakázány. Lidé si proto začali sami vyrábět a stavět betlémy ve svých domovech z různých materiálů, které měli k dispozici. Jejich výroba se stala takovou tradicí, až se proměnila v lidový zvyk.
Adventní věnec
Pohané uctívali zimní slunovrat za pomoci rostlin, které byly svinuté do věnců. Pokud se však podíváme ještě dál do historie, tento zvyk začal opět u našich sousedů v Německu a to již v 16.století. Podoba této vánoční dekorace ovšem tehdy ještě nebyla taková, jakou ji známe dnes.
Adventní věnec se čtyřmi svíčkami, jako jej známe dnes, zažil svou slávu v Hamburku a to až v 19.století. Zavedl jej protestantský teolog Johann Hinrich Wichern, který se staral mimo jiné i o chudé děti. Ty tak milovaly Vánoce, že se jej v předvánočním čase neustále ptaly, kdy zase budou. A tak kněz vyrobil dřevěné kolo, na které nalepil 19 červených svíček pro všední dny a 4 bílé pro neděle.
Víte o tom, že postavení 4 svíček naproti sobě symbolizuje Kristův kříž, jímž žehná na 4 světové strany? Správně naaranžovaný věnec by tedy měl mít svíce v tomto rozmístění. Svíčky umístěné vedle sebe jsou až výsledkem módních trendů.