Jsou bezpochyby nejvýznamnějším svátkem tohoto ročního období. Jedná se o křesťanský svátek, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale zároveň jsou obdobím lidových tradic, které jsou spojené s vítáním jara. Mezi nejznámější Velikonoční symboly řadíme Beránka, kříž, kočičky nebo vajíčko. Víte, jaký mají tyto symboly význam?
Kočičky jsou tradičním symbolem Velikonoc a zároveň něžnou dekorací
Vrbové proutky plné sametových kočiček symbolizují palmové ratolesti, kterými byl vítán Kristus, když přicházel do Jeruzaléma. Lidové tradice a pověry říkají, že mají svěcené kočičky magickou moc. Aby pole plodilo a úroda byla chráněna před živelnými pohromami, zapíchla se na kraj pole snítka kočiček. Také se přidávaly krávám do krmení, aby dávaly dostatek mléka a byly zdravé. Klidný spánek měly větvičky zaručit mrtvým a dlouhé vlasy měly mít dívky, pokud si chodily česat své vlasy pod vrbu.
Velikonoční beránek
Velikonoční beránek se stal symbolem Ježíše Krista, ale pro spousty z nás představuje beránek také nový život. Tento zvyk však pochází z židovské tradice, kdy představoval jednotlivé členy lidu izraelského, jež patřili do Božího stáda. Židé poté beránky obětovali při pesachovém svátku, díky němuž si připomínali vysvobození Izraelitů z egyptského otroctví.
Dříve se během Velikonoc jedno hodně skopového masa. Když však přišly chudší časy a lidé nemohli kupovat maso, nahradili jej sladkým pečivem ve tvaru beránka.
Barvení kraslic
Vejce je považováno za symbol zrození, plodnosti, úrody a nového života. Skořápky se zdobily údajně již v pravěku a ve starověkém Egyptě se během svátků vajíčka barvila načerveno. Tento zvyk si osvojily později i další národy, díky čemuž je dnes tato tradice v mnoha rodinách velmi oblíbená.



Kříž
Tento symbol je znám již od starověku, kdy jej používali Egypťané, Číňané či Kréťané. Jeho význam byl v různých kulturách univerzální a ještě dříve, než byl Ježíš Kristus ukřižován, byl kříž používán pro označení důležitých míst a lidé jej tak chápali jako symbol setkání a tajemství.
Kříž byl chápán také jako propojení božského a lidského světa díky vertikálnímu i horizontálnímu ramenu. Nakonec se stal symbolem věčnosti.


