Proč si dáváme věnec na dveře? Víte, co takové věnce znamenají a odkud se vzaly? Přečtěte si více v tomto článku, kde se dozvíte něco z historie, jejich význam a další zajímavosti.
Když se dnes pořádně rozhlédnete, uvidíte kolem sebe spousty domů, které mají během každého ročního období krásný věnec zdobící domovní dveře. Na návštěvě se zase můžete setkat se zdobenými věnci pověšenými na zdi nebo naaranžovanými na stole společně s další dekorací, která se hodí na dané období. Dnes si kupujeme věnce převážně pro ozdobu, ale v minulosti měly věnce jiný význam. Věnec jako takový má totiž velkou symboliku. Víte jaká je historie proutěných věnců?
Věnce se objevily v civilizaci hned na počátku. Velký význam měly například v etruské civilizaci, kdy se vytvářely různé šperky ze zlata či jiných kovů, a to právě ve tvaru kruhu. Postavy řeckých bohů jsou také velmi často zobrazovány s věnci, které mají okolo hlavy. Tyto věnce byly především plné listů a sloužily jako čelenka, která byla jakousi korunou etruských vládců.
Věnec spojujeme se slunovratem, se střídáním ročního období. To je ten důvod, proč měníme věnec na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Je velmi zvláštní, že nám tato tradice zůstala dodnes i když vůbec nevíme, jaký byl jejich původní význam. Někteří vědci vidí v symbolice věnce jakýsi koloběh života. Ať už je symbolika věnce taková či jiná, doprovází nás již od vzniku civilizace.
Dnes mají věnce pouze dekorativní charakter. Na symboliku jako takovou vůbec nekoukáme. Věnce zdobí naše vchodové dveře, zdi, stoly či jiná smutná místa domova, které potřebují oživit. Vybírat můžeme z různých materiálů, a to jak přírodních, tak syntetických. Přírodní jsou například proutěné a syntetické mohou být zase z polystyrenu. Je jen na Vás, jaký typ věnce zvolíte. Důležité je, aby dělal radost Vám a ozdobil tak interiér či exteriér. A Vy tak dodržujete tradici, která nás provází po celou dobu existence našeho lidstva.